Gábor Áron, az 1848-as nagyágyú

2013. március 13., címkék: március 15, 1848-49-es forradalom és szabadságharc, gábor áron, eresztevény

Idén is zarándokok keresik fel a székelyföldi református temetőt, ahol Gábor Áron, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc legendás ágyúöntője nyugszik. Ha a forradalom nem tört volna ki, a népdallal is megtisztelt Gábor Áron minden bizonnyal kortársai által különcnek tartott, bogaras öregúrként halt volna meg.

„A dermedt kor zordon éjszakáján"

2012. október 03., címkék: évforduló, október 6., 1848-49-es forradalom és szabadságharc

A magyarság az elmúlt százhatvanhárom évben mindig megtalálta a módját, hogy méltóképpen emlékezzen az október 6-án meggyilkolt hősi áldozatokra, nem feledve, hogy 1849 őszén még számos ártatlan ember fejére, köztük reformátusokra mondták ki a halálos ítéletet, vagy ítélték őket várfogságra.

Nemzeti gyásznap az aradi vértanúk emlékére

2011. október 06., címkék: megemlékezés, 1848-49-es forradalom és szabadságharc

Csütörtök reggel felvonták, majd félárbocra engedték a nemzeti lobogót a Parlament előtt.  A Kárpát-medence minden részén fejet hajtanak az 1849. október 6-án kivégzett szabadságharcosokra emlékezve. Budapesten reggel a Kossuth téren és a Fiumei sírkertben tartottak megemlékezéseket az ország vezetőinek jelenlétében, a nemzeti gyásznapon.

Szóval és tettel az 1848–49-es szabadságharcban

2011. március 08., címkék: Háttér, reformátusok lapja, 1848-49-es forradalom és szabadságharc, állam-egyház kapcsolatok, egyházi törvény

Az egyházak életét közvetlenül érintette az áprilisi törvények huszadik törvénycikke, amely rendelkezett a szabad és egyenlő vallásgyakorlatról.

Például

2011. március 08., címkék: vélemény, 1848-49-es forradalom és szabadságharc, reformátusok lapja, Háttér

Emlékszünk még gyermekkori példaképeinkre? Netán most is vannak? Úgy érzem, manapság mintha egyre kevesebbet kínálna föl a világ belőlük. Srácként számtalan dolgozatot kellett írnom Ki a példaképed? címmel. Körmöltük az irkába hol a szüleinket, hol Gagarint, az első űrhajóst, esetleg Puskás Öcsit vagy Bozsik Cucut.

Nagy csaták – református vonatkozásokkal

2011. március 08., címkék: reformátusok lapja, kardos ábel, 1848-49-es forradalom és szabadságharc

Sukoró–Pákozd és Isaszeg – az 1848/49-es szabadságharc két legfontosabb, győzelmes csatája.

Reformátusok, akik a szabadságharcért haltak

2010. október 05., címkék: 1848-49-es forradalom és szabadságharc, október 6., református helytállók, Háttér

Október 6., a nemzeti gyásznap alkalmával ezúttal nem a kivégzett tábornokokról, hanem a forradalom leverése utáni református mártírokról emlékezünk meg.